“Dijital Çağın Safahatını Mehmet Akif’le Okumak: Çanakkale’den İstiklal Marşı’na” Konulu Konferans Gerçekleştirildi

İstiklal Marşı’mızın 102. yıl dönümü vesilesiyle Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından “Dijital Çağın Safahatını Mehmet Akif’le Okumak: Çanakkale’den İstiklal Marşı’na” konulu konferans gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Fevzi Diker’in üstlendiği online konferansa konuk konuşmacı olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Bayram katıldı.

Çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci tarafından takip edilen konferansta Bayram; Mehmet Akif’in dinî ve milli kişiliğini, Çanakkale’ye ve Milli Mücadele’ye verdiği desteği ve İstiklal Marşı’nı yazdığı süreçteki koşullarını büyük şairin dizelerinden örnekler vererek aktardı. ve istiklalin yanı sıra istikbalin de şairi olma özelliğini taşıdığını büyük şairin dizelerinden örnekler vererek aktardı.

Bayram, milletlerin siyasi alandaki bağımsızlıklarının yanı sıra ekonomi, bilim, teknik, kültür, sanat gibi alanlarda da bağımsız olmalarının gerektiğini ifade etti. Bu çerçevede, dijital çağın aşamalarını Akif’in istiklalin yanı sıra istikbalin de şairi olma özelliğiyle ilişki kurarak anlatan Bayram, şairimizin neslimize pek çok yönden örnek olabileceğini de vurguladı.

Konferansın son bölümünde Bayram, katılımcıların sorularını yanıtladı.HIZLI ERİŞİM

Youtube Facebook Twitter
Deprem Destek Hattı
Deprem Destek Hattı
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Sosyal Bilimler MYO
Şule YUMUTKAN
Çevrimiçi