Meslek Yüksekokulumuza İki Yeni Program Açıldı

Meslek Yüksekokulumuzun Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü kapsamında “Aşçılık Programı” ve Hukuk Bölümü kapsamında “Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı” açıldı.

Turizmin ülkemizin en başarılı sektörleri arasında yer almasının yanı sıra Türk Mutfağının dünya sıralamasında önemli bir konumda bulunması, aşçılık mesleğine olan talebi her geçen gün artırmaktadır. Bu ihtiyacı dikkate alan Meslek Yüksekokulumuz, sofra kültüründen yemek yapma becerisine kadar gastronomi ile ilgili tüm teori ve uygulamaları kavramış olan nitelikli bireyler yetiştirip çalışma hayatına kazandırmak amacıyla Aşçılık Programının açması çalışmaları başlatılmış ve yapılan başvuru YÖK tarafından kabul edilmiştir. Program mezunları; yiyecek-içecek işletmeleri, konaklama tesisleri, kamu kurumlarının mutfak departmanları gibi alanlarda kariyer yapma vasfına sahip olacaktır.

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı ise bir başka talebi karşılamaktadır. Güvenlik ihtiyacının birey ve toplumun temel gereksinimleri arasında yer alması, özel ve kamusal hizmetler içerisinde güvenliğe yönelik uygulamaların önemini giderek artırmaktadır. Bu gerçekliği gözeten Meslek Yüksekokulumuz, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde, ceza infaz kurumları ve çocuk eğitim evlerinde barındırılan tutuklu ve hükümlülerin topluma kazandırılması, denetimli serbestlik müdürlüklerindeki hükümlülerin denetim ve izlenmesinin sağlanması gibi konularda kalifiye eleman yetiştirip istihdama kazandırmak amacıyla bu programı açmıştır. Program mezunları; ceza infaz kurumları, çocuk eğitim evleri ve denetimli serbestlik müdürlükleri gibi kamu kurumlarının yanı sıra özel sektörün güvenlik hizmetleri ile ilgili birimlerinde de kariyer yapma niteliğine sahip olacaktır.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan SBMYO Müdürü Doç. Dr. Zekeriya Işık, gerek ülkemizin gerekse bölge ve şehrimizin gelişimi, kalkınması için reel sektörün ve kamunun ihtiyaçları doğrultusunda istihdama yönelik bölümler, programlar açmak için çaba gösterdiklerini kaydetti. Doç. Dr. Işık, bu bağlamda açtıkları Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri ile Aşçılık programlarının istihdam olanakları yanında dikey geçiş imkânları geniş, öğrenci doluluk oranları son derece yüksek programlar olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Işık, programların açılışında başta Hitit Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Ali Osman Öztürk olmak üzere katkı sunan herkese şükranlarını sunduğunu kaydetti.
HIZLI ERİŞİM

Youtube Facebook Twitter
Deprem Destek Hattı
Deprem Destek Hattı
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Sosyal Bilimler MYO
Şule YUMUTKAN
Çevrimiçi